Prečo nás od roku 2025 čaká 100% percentný nárast cien za zneškodnenie odpadu ? Vysvetľuje náš spolumajiteľ Roman Malček a zakladateľ spoločnosti REDOX
- Lucián Rexa
- Jun 28, 2024
- 1 min read
Updated: Sep 23, 2024
Európska komisia tlačí totiž všetky členské krajiny, vrátane Slovenska, do minimalizovania skládkovanie odpadov, k čomu sme sa aj zaviazali počas prístupových zmluvách, ktoré sme prijali pri vstup do Európskej únie v roku 2004.

Aká je však realita? Štvrtý rok sa nám nedarí dosahovať požadované limity čo viedlo Ministerstvo životného prostredia SR k zásadnému rozhodnutiu. Od začiatku roka 2025 nebude umožnené ukladať na skládky voľne neupravený odpad. Ten bude musieť prejsť takou úpravou, ktorá zaručí, že odpad nebude produkovať žiadne emisie ani skleníkové plyny. A to nie je jediná podmienka. Odpad bude musieť byť aj vytriedený.
Koniec roka nás čaká už o niekoľko mesiacov, v súčasnosti je pripravených len 60 percent odpadárskych kapacít. Zvyšok (40 %) sa opäť spolieha, že nastane posun lehoty platnosti, pretože od roku 2021 sa termín odsunul už trikrát.
V súčasnosti je pritom priemerná ročná výška poplatku na jedného obyvateľa a rok 35 eur. Od prvého januára 2025 sa táto suma zvýši minimálne na 60 eur na hlavu. Takéto, takmer dvojnásobné, zvýšenie nákladov za odpad umožní vybudovať asi štyri či päť zariadení na energetické zhodnotenie odpadov, čím sa zásadne zmení pomer skládkovania, spaľovania odpadov na Slovensku. Tu však stále nerieši veľký nepomer medzi nákladmi západnej časti Európskej únie, ktoré sú omnoho vyššie ako u nás. Pre porovnanie, napríklad vo Francúzsku, Nemecku či Holandsku sú náklady na zhodnotenie zmesového komunálneho odpadu na úrovni asi 150 eur na jedného obyvateľa.
Comments